2003Specialty title-header






To see previous BCOC National Specialty websites, click on any one of these years:
2001, 2002, 2003.
2004 Sarnia Safari


















2004 BCOC National Specialty

THE OFFICIAL RESULTS OF THE B.C.O.C. SPECIALTY ARE DETAILED FURTHER DOWN THIS PAGE.

ALSO, YOU CAN ACCESS ANOTHER PAGE HERE WITH CANDID SHOTS TAKEN AT THE SPECIALTY.

Show Chairperson - Brad Wilcox
Show Secretary - Colmar Show Services
SATURDAY, JULY 3, 2004 SUNDAY, JULY 4, 2004
Judge - Linda Ehlers

Puppy Sweeps
Veteran Sweeps
Best Head
Best Coat
Best Tail
Hospitality night was held on the
grounds following the Sweeps
Fun events like costume contest
and best yodel, etc.
Judge - Dr. Reeve-Newson

Specialty Judging in PM
Veteran classes/Field Dog classes
Stud Dog/Brood Bitch/Brace
Altered classes
Junior Handling
Banquet and Auction were
held in the evening.



HERE ARE THE RESULTS FROM THE SHOW.....

BASENJI CLUB OF CANADA
PUPPY SWEEPSTAKES - July 3, 2004
Judge - Linda Ehlers
JUNIOR PUPPY DOG:
  1.  207  Edgie's Cat In The Hat - Jim, Dani, Jacob, Elizabeth, & Serena Edgerton
  2.  125  Kudabin Kai Reflection O'Baruh - Robert Collins
  3.  115  Rosewood's The One - Bethany Redo
  4.  502  Ituri Klassic Basic Black - Sue Kite

12-18 MONTH PUPPY DOG
  1.  537  Ch.Schaumburgs Best Scenerio - Chris & Susan Cowie
  2.  445  Deepwoods Caleb Is A Comin - Karen Staniszewski
  3.  153  Deepwoods Hot Chili Mambo - Thomas Elliot, Melissa Cameron

JUNIOR PUPPY BITCH
  1.  127  Kudabin's Hunters Moon Baruh'n -L.Pence,J.Donald,R.Ellis,K.Henry
  2.   67  AB Come See About Me - Wanda Pooley
  3.  176  Sonbar Signet Legendary Lotus - Marcy Poch,Brenda Cassell
  4.   65  Select Enchanting Epic - Tracy Leonard DVM,Becky Blansett

BEST IN SWEEPSTAKES:  127  Kudabin's Hunters Moon Baruh'n
BEST OF OPPOSITE:  207  Edgie's Cat In The Hat

VETERAN SWEEPSTAKES - July 3, 2004

7-9 YEARS DOG
  1.  478  CH.Here Comes Native Dancer JC - Susan Wilcox
  2.   14  AB Maverick of Keltwyn JC FCH GRC

9-11 YEARS DOG
  1.  246  CH.Premier's Troubled Taz - Michelle Eckman
  2.  191  CH.Mankia's Kuchimba - Lynn & Dennis Arrand

11 YEARS & OVER
  1.  193  CH.Mankia's Mishindi- Lynn & Dennis Arrand
  2.  286  CH.Premier's Trouble's Baruh'n - Aaron & Rose Thomson

7-9 YEARS BITCH
  1.  245  CH.Klassic's Outa This World - Michelle Eckman, Frank Tilton

9-11 YEARS BITCH
  1.  183  CH.Mankia's Tatu Tawi Kwa Dalji - Carol McGrogan, Lynn Arrand
  2.  287  CH.Hillstar's The Dream Maker - Aaron & Rose Thomson

BEST IN SWEEPSTAKES:  193  CH.Mankia's Mishindi
BEST OF OPPOSITE:  183  CH.Mankia's Tatu Tawi Kwa Dalji
BASENJI CLUB OF CANADA NATIONAL SPECIALTY
Sarnia, Ontario - July 4, 2004
Judge - Dr.John Reeves Newson
JUNIOR PUPPY DOG:
  1.  502  Ituri Klassic Basic Black - Sue Kite
  2.  125  Kudabin Kai Reflection O'Baruh - Robert Collins
  3.  232  Marabasi Here Comes Pharoah - Leanne Stringer, Mel Stringer
  4.  258  Taarakian Itzyu Hyperion - Jan Bruner

12-18 MONTH DOG:
  1.  153  Deepewoods Hot Chili Mambo - Tom Elliot, Melissa Cameron

BRED BY EXHIBITOR DOG:
  1.  174  Signet Forever In Blue Jeans - Marcy Poch, Brenda Cassell
  2.  206  Edgie's Snow Boy - Jim, Dani, Jacob, & Elizabeth Edgerton
  3.  128  Baruh Kudabin Just A Gigolo - Linda Pence, John Donald
  4.  445  Deepwoods Caleb is A Comin - Karen Staniszewski

OPEN RED & WHITE DOG:
  1.  393  Select Quercus Rubra - Andrea & Tim Walters, Tracy Leonard DVM
  2.  147  Undercover Meisterhaus Valentino - Kelli Harmon
  3.  256  Itzyu Taarakian Roundabout - Jan Brunner
  4.  190  Marra-Mankia Power Play - Lynn Arrand, Evelyn Hirt

OPEN BLACK & WHITE DOG:
  1.   12  Keltwyn Black Irish Gold - Elizabeth Straub
  2.  148  Dharian's Sweetness - Anne Humphreys

OPEN BLACK, TAN & WHITE DOG:
  1.  175  Sonbar Nyanga Signet Dan D'Lion - Brenda Cassell, Tonda Curry

OPEN BRINDLE & WHITE DOG:
  1.  165  Baruhs Timothy of Schaumburg - Pamela Sweeney
  2.  189  Mankia's Juba Kidogo Mzimu - Lynn & Dennis Arrand

VETERANS DOG 7-10 YEARS:
  1.  246  CH Premier's Troubled Taz - Michelle Eckman
  2.  478  CH Here Comes Native Dancer JC - Susan Wilcox
  3.   14  AB Maverick of Keltwyn JC FCH GRC - Beth Straub
  4.  166  FC Baruh's In Case Of Fire SC - Pamela Sweeney

VETERANS DOG 11 YEARS & OVER:
  1.  286  CH Premier's Trouble's Baruh'n - Aaron & Rose Thomson
  2.  193  CH Mankia's Mishindi - Lynn & Dennis Arrand

WINNERS DOG:  174  Signet Forever In Blue Jeans
RESERVE WINNERS DOG:  175  Sonbar Nyanga Signet Dan D'Lion

JUNIOR PUPPY BITCH:
  1.  176  Sonbar Signet Legendary Lotus - Marcy Poch, Brenda Cassell
  2.   67  AB Come See About Me - Wanda Pooley
  3.  177  Sonbar Signet Lightfoot Lilly - Marcy Poch, Brenda Cassell
  4.  494  Karnak's Genius - Karen Hutchinson

CANADIAN BRED BITCH:
  1.  539  Schaumburg's Infiniti - Chris & Susan Cowie
  2.  157  Mankia's Akili Kwa Stonwyke - Sharron Schmidgall, Lynn Arrand

BRED BY EXHIBITOR BITCH:
  1.  172  Signet Denim and Diamonds - Davis & Brenda Cassell
  2.  127  Kudabin's Hunters Moon Baruh'n - L.Pence, J.Donald, R.Ellis, K.Henry
  3.  208  Edgie's Red Ginger - Jim & Liz Edgerton
  4.  247  Pandora's Light My Fire - Michelle Eckman, Lisa Hogan

OPEN RED & WHITE BITCH:
  1.  395  Taji's Closing Bell At Quercus - A & T Walters, K.Campbell
  2.  124  Kudabin Lady Baruh's D Blues - R.Ellis, J.Donald
  3.  433  Baruh's Foxy Lady - John Siverson, Diana McCarty
  4.   83  Kudabin Spritely Spirit - Dr.Gloria Fellers

OPEN BLACK & WHITE BITCH:
  1.   68  AB I Hear A Symphony - Wanda Pooley
  2.   13  Signet Hootenanny - Beth Straub
  3.  480  Duara Kiasi Kimkumku - Sue Wilcox

OPEN BLACK, TAN & WHITE BITCH:
  1.  603  Signet After Hours Party - Tonda Curry, Brenda Cassell
  2.  192  Mankia's Kipenzi Kwa Duara - Lynn & Dennis Arrand
  3.  116  Klassic's Z Three At Rosewood- Bethany Redo
  4.  251  Pandora's Music To My Ears - Michelle Eckman, Lisa Hogan

OPEN BRINDLE & WHITE BITCH:
  1.  434  Mijokr's Once Is Not Enough - John Siverson, Diana McCarty
  2.  146  Meisterhaus Kiroja Kiss N Tell - Kelli Harmon

VETERANS BITCH 7-10 YEARS:
  1.  245  Klassic's Outa This World - Michelle Eckman, Frank Tilton
  2.  183  CH.Mankia's Tatu Tawi Kwa Dalji - Carol McGrogan, Lynn Arrand

WINNERS BITCH:  603  Signet After Hours Party
RESERVE WINNERS BITCH:  172  Signet Denim and Diamonds

BEST OF BREED:  173  CH.Nyanga Signet Sweet William -Brenda Cassell, Tonda Curry

BEST OF OPPOSITE:  53  CH.Klassic's Rooty Toot Toot - Sue Kite, Jeff Gillespie

BEST OF WINNERS:  174  Signet Forever In Blue Jeans - Marcy Poch, Brenda Cassell

BEST PUPPY:  176  Sonbar Signet Legendary Lotus - Marcy Poch, Brenda Cassell

BEST VETERAN:  246  CH Premier's Troubled Taz - Michelle Eckman

AWARD OF MERIT:  531  CH.Schaumburg's That's Amoire - Chris & Allison Cowie
BEST CANADIAN BRED:  531  CH.Schaumburg's That's Amoire - Chris & Allison Cowie

BRACE:  478  CH.Here Comes Native Dancer JC- Sue Wilcox
        479  CH.Deepwoods Darabi Duara - Sue Wilcox

SEXUALLY ALTERED BITCH:
           182  CH.Mankia's Penye Kuduma Dalji- C.McGrogan, L.& D.Arrand

STUD DOG:  531  CH.Schaumburg's That's Amoire - Chris & Allison Cowie

BROOD BITCH:  123  CH.Schaumburg Kudabin Joy O'Baruh -L.Pence, J.Donald

BEST COAT:
  1.   19  Dharian's Born To Ride - C. Danaher, M.Hughey
  2.   65  Select Inchanting Epic - T.Leonard DVM, B.Beckett
  3.  434  Mijokr's Once Is Not Enough - J.Siverson, D.McCarty
  4.  486  CH.Karnak's Never Ending Chaos - Karen Hutchinson
BEST TAIL:
  1.  433  Baruh's Foxy Lady - John Siverson, Dianna McCarty
  2.  251  Pandora's Music To My Ears - Michelle Eckman, Lisa Hogan
  3.   65  Select Inchanting Epic - T.Leonard DVM, B.Beckett
  4.  250  Deosil's Crescent Moon Beam - Karen & Seth Cueny
BEST HEAD:
  1.   65  Select Inchanting Epic - T.Leonard DVM, B.Beckett
  2.  433  Baruh's Foxy Lady - John Siverson, Dianna McCarty
  3.  119  Mijokr's Jacque Chewz Toes - Dianna & Kirsten McCarty
  4.  486  CH.Karnak's Never Ending Chaos - Karen Hutchinson


In addition to the BCOC Specialty, the Sarnia Kennel Club held four (4) All-Breed dog shows at the same location on July 2-3-4-5.....
July 2, 2004: Judge - Virginia Lyne
July 3, 2004: BCOC Booster Judge - John Cole
July 4, 2004: Judge - John Kearley
July 5, 2004: Judge - Enrique Filippini

Sarnia Obedience Trials...there were two obedience trials per day for a total of eight (8) trials, all at the same location. Trials were all held indoors.
The judges were.....
July 2, 2004: Barbara Scott, Joey Farrell
July 3, 2004: Michelle Calhoun, Susan Des Coats
July 4, 2004: Susan Des Coats, Michelle Calhoun
July 5, 2004: Joey Farrell, Jim Ham

Agility Trials
These trials were held just outside the building holding the All-Breed and Obedience trials.
Judge: Gayle Avery, ALL CLASSES
Trial 1, July 2, 2004
Trial 3, July 3, 2004
Trial 5, July 4, 2004
Judge: Ingrid Mills, ALL CLASSES
Trial 2, July 2, 2004
Trial 4, July 3, 2004
Trial 6, July 4, 2004



[ Home Page ] [ The Basenji ] [ The Club ] [ Links ] [ Photo Gallery ]
[ Breeder's Directory ] [ Newsletter ] [ Specialties ] [ Archives ]

Back To Top Back Home
Fight Spam! Click Here!, or Fight Spam! Click Here!, or Fight Spam! Click Here!, or
Fight Spam! Click Here!, or Fight Spam! Click Here!, or
Anti Spam Blocker - Help Fight Spam Email!, or Boycott Internet spam!