Specialties title-header






To see previous BCOC National Specialty websites, click on any one of these years:
2001, 2002, 2003, 2004, 2005.

BCOC 2006 NATIONAL SPECIALTY RESULTS

A great
weekend
celebration
of Canada
Day and the
4th of July!


July 1 & 2, 2006
Sarnia Ontario

More fun
than a Real
Safari!

Where: The 2006 Canadian National was held in conjunction with the Sarnia Kennel Club Dog Show, in the Mooretown Sports Complex, Mooretown, near Sarnia, Ontario.

Show Secretary: For the 2006 BCOC Specialty events... Colmar Show Service, which includes a marked catalogue of those events.

When was it held: Saturday & Sunday, July 1 & 2, 2006.

Who was Judging: Specialty Judge---Mr. John Rowton from Corbet, Oregon, U.S.A.,
and Sweeps Judge---Wanda Pooley from Rockford, Illinois, U.S.A.

B.C.O.C. Specialty 2006 Results

Sarnia, Ontario * July 2nd, 2006

Judge: John Rowton 

JUNIOR PUPPY DOG:
 1. Klassic's Toot Your Horn - Sue Kite, Jeff Gillespie
 2. Iaret's Cover Me - Michelle Eckman, Melissa Skillman, Latasha 
								Skillman

BRED BY EXHIBITOR DOG:
 1. Timar's Lightning Strikes - Jean Martin
 2. Itzyu Taarakian Roundabout - Jan Bruner
 3. Iaret's Trid2stopme - Michelle Eckman, Melissa Skillman, Latasha 
								Skillman

OPEN RED & WHITE DOG:
 1. Blackwing's Shiraz - Kathie Upton
 2. Klassic's Raisin Cane - Alma Flint
 3. Pandora's To The Rescue - Michelle Eckman

OPEN BLACK TAN WHITE:
 1. Klassic's Tri N Stop Me - Melisssa Skillman, Shawn Skillman

OPEN BRINDLE & WHITE DOG:
 1. Eldorado N Terrarust Whirlwind - Terray Boomir
 2. Baruh's Timothy of Schaumburg - Pamela Sweeney
 3. Deosil's Lil Golden Book - Michelle Eckman, Lisa Hogan
 4. Mankia's Mtunza - Lynn & Dennis Arrand

VETERANS DOG 7-10 YEARS:
 1. Ch. Select Quercus Rubra - Andrea & Tim Walters, Tracy Leonard DVM
 2. Ch. Ajabu Mankia's Zawadi Kwa - Christopher Hershey
 3. Ch. Okon Rance - Donald Zeversenuke
 4. Ch. Here Comes Native Dancer JC - Susan Wilcox

VETERANS DOG 11 YEARS & OVER:
 1. Ch. Mankia's Kuchimba - Lynn & Dennis Arrand  
 2. Ch. Premier's Troubled Taz - Michelle Eckman
 3. Ch. Our Harley's Brite Promise JC - James & Pamela Williams

WINNER'S DOG - Timar's Lightning Strikes - Jean Martin
	Photo  by  Alex Smith Photography.

RESERVE WINNER'S DOG - Klassic's Toot Your Horn - Sue Kite, Jeff 
							       Gillespie
	Photo  by  Alex Smith Photography.

JUNIOR PUPPY BITCH:
 1. Baruh'n Schaumburgs Hoo's Hoo - Chris & Allison Cowie
 2. Makalika-Jerlin Onyx - Jan Bruner
 3. Miloki's Mischief Maker - Valerie Rodger, David Wedge
 4. Sherwood's Something Sweet - Arlene Bacon, Robin Dubbert

BRED BY EXHIBITOR BITCH:
 1. Klassic's Yuara Hoot - Sue Kite, Jeffery Gillespie
 2. Quercus Select Incandescent - Andrea Walters, Tracy Leonard DVM
 3. Blackwing's Shamaron Arielle - Kathie Upton

OPEN RED & WHITE BITCH:
 1. Taji's Closing Bell At Quercus - A & T.Walters, K.T.Campbell
 2. Select Rugosa Rose Bouquet - Linda Lipford, Tracy Leonard DVM
 3. Baruh-Hoo Bounce Hooverling - Linda Pence, John Donald
 4. Kudabin Spritely Spirit - Dr.Gloria Fellers

OPEN BLACK & WHITE BITCH:
 1. Jerlin's Lunar Eclipse - Bethany Redo
 2. Bluestones Jezi Duara - Susan Wilcox

OPEN BLACK TAN WHITE BITCH:
 1. Select Fitina Mtoto H-Crest - Christopher Herhsey, Tracy Leonard DVM

OPEN BRINDLE & WHITE BITCH;
 1. Meisterhaus Kiroja Kiss N Tell - Kelli Harmon

VETERANS BITCH 7 -10 YEARS:
 1. Klassic's Outa This World - Michelle Eckman

VETERANS BITCH 11+ YEARS:
 1. Ch. Mankia's Tatu Tawi Kwa Dalji - Carol McGrogan, Lynn Arrand
 2. Ch. Mankia's Zuri Hazina Tena - Lynn & Dennis Arrand

        WINNER'S BITCH - Jerlin's Lunar Eclipse

       RESERVE WINNER'S BITCH - Baruh'n Schaumburgs Hoo's Hoo

   BEST IN SPECIALTY - Ch. Schaumburg's That's Amoire - Chris Cowie & 
							   Allison Cowie
	Photo  by  Alex Smith Photography.
   BEST OF OPPOSITE - Ch. Baruh N Schaumburgs Miamore - Chris Cowie & 
							   Allison Cowie
	Photo  by  Alex Smith Photography.
   BEST OF WINNERS - Jerlin's Lunar Eclipse
	Photo  by  Alex Smith Photography.
   BEST PUPPY - Baruh'n Schaumburgs Hoo's Hoo
	Photo  by  Alex Smith Photography.
   AWARD OF MERIT - Ch. Mankia's Kuchimba
	Photo  by  Alex Smith Photography.
   BEST VETERAN - Ch. Mankia's Kuchimba
	Photo  by  Alex Smith Photography.

BEST BRACE - Ch. Mankia's Tatu Tawi Kwa Dalji - Carol McGrogan, Lynn 
								  Arrand
             Ch. Daljis Binti Kwa Tatu A Mankia - Carol McGrogan, Lynn 
								  Arrand
	Photo  by  Alex Smith Photography.

BEST STUD DOG - Ch. Schaumburg's That's Amoire
	Photo  by  Alex Smith Photography.

BEST BROOD BITCH - Baruh-Hoo is a Rose Tattoo - Linda Pence
	Photo  by  Alex Smith Photography.

SEXUALLY ALTERED MALE:
 1. Dalji's Shukrani Kwa Mankia - Emily Bosse, Raymond Bosse
 2. Ch. Sherwood's Black Tie Affair - Arlene Bacon, Robyn Dubbert
 3. Ch. Mankia's Pole Ndaniya - Deborah Lobo
 4. Mankia's Kishoko - Deborah Lobo

SEXUALLY ALTERED FEMALE:
 1. Dafina Rafiki Johari - Margaret & Donald Parkes
 2. Ch. Mankia's Penye Kudumu Dalji - Carol McGrogan, Lynn Arrand

              BEST ALTERED - Dalji's Shukrani Kwa Mankia

            BEST OPPOSITE SEX ALTERED - Dafina Rafiki Johari

THREE GENERATION:
Ch. Mankia's Zuri Hazina Tena - Lynn & Dennis Arrand 
Ch. Mankia's Zuri Mzao Kwa Tena - Lynn & Dennis Arrand
Mankia's Masoka Kwa Mandalay - Jennifer Roy
Please contact Lynn Arrand if you detect any mistakes.
Thank you all for supporting our Canadian National and
CONGRATULATIONS to all the winners!!

Sweepstakes Results

Sarnia, Ontario * July 1st, 2006

Judge: Wanda Pooley

   
                            PUPPY SWEEPSTAKES
Junior Puppy Dog:
  1. Klassic's Toot Your Horn - Sue Kite, Jeff Gillespie
  2. Iaret's Trid2stopme - Michelle eckman, Melisa Skillman, Latasha 
								 Skilman
  3. Iaret's Cover Me - Michelle Eckman, Melisa Skilman, Latasha Skilman
  4. Iaret's Petal To The Metal - Michelle Eckman, Melisa Skilman, 
						         Latasha Skilman

Junior Puppy Bitch:
  1. Baruh'n Schaumburgs Hoo's Hoo - Chris & Allison Cowie
  2. Klassic's Yuara Hoot - Sue Kite, Jeffery Gillespie
  3. Miloki's Mischief Maker - Valerie Rodger, David Wedge
  4. Baruh Testament To Hoo - Linda Pence, Brad Phifer

   BEST PUPPY IN SWEEPSTAKES - Baruh'n Schaumburgs Hoo's Hoo
	Photo  by  Alex Smith Photography.
       BEST OF OPPOSITE - Klassic's Toot Your Horn
	Photo  by  Alex Smith Photography.

------------------------------------------------------------------------
                               VETERAN SWEEPSTAKES
7-9 Years Dog:
  1. Ch. Select Quercus Rubra - Andrea & Tim Walters, Tracy Leonard DVM
  2. Ch. Mankia's Kimwondo Kwa Dalji - Pat & Bill Reath
  3. Ch. Ajabu Mankia's Zawadi Kwa - Christopher Hershey

9-11 Years Dog:
  1. Ch. Here comes Native Dancer JC - Susan Wilcox

11 Years & Over Dog:
  1. Ch. Mankia's Kuchimba - Lynn & Dennis Arrand
  2. Ch. Premier's Troubled Taz - Michelle Eckman
  3. Ch. Our Harley's Brite Promise JC - James & Pamela Williams

9-11 Years Bitch:
  1. Ch. Klassic's Outa This World - Michelle Eckman

11 & Over Bitch:
   1. Ch. Mankia's Tatu Tawi Kwa Dalji - Carol McGrogan, Lynn Arrand
   2. Ch. Mankia's Zuri Hazina Tena - Lynn & Dennis Arrand

    BEST VETERAN IN SWEEPS - Ch. Klassic's Outa This World
	Photo  by  Alex Smith Photography.
         BEST OF OPPOSITE - Ch. Select Quercus Rubra
	Photo  by  Alex Smith Photography.

BEST TAIL	
 1. Miloki's Mischief Maker - Valerie Rodger, David Wedge
 2. Mankia's Kishoko - Deborah Lobo
 3. Ch. Select Quercus Rubra - Andrea & Tim Walters, Tracy Leonard DVM
 4. Ch. Mankia's Pole Ndaniya - Deborah lobo

BEST COAT:
 1. Miloki's Mischief Maker - Valerie Rodger, David Wedge
 2. Dafina Rafiki Johari - Margaret & Donald Parkes
 3. Mankia's Kishoko - Deborah Lobo
 4. Ch. Mankia's Pole Ndaniya - Deborah lobo

BEST HEAD:
 1. Tagati's Josabry Annie Oakley - Johanne Aubry Savoie, Nancy Kneen
 2. Mankia's Masoka Kwa Mandalay - Jennifer Roy
 3. Mankia's Bibi Aziza A Josabry - Johanne Aubry Savoie
 4. Ch. Mankia's Pole Ndaniya - Deborah Lobo

Please contact Lynn Arrand if you detect any errors or ommisions.
CONGRATULATIONS to all the winners!!


Basenji Club of Canada Booster

July 1st, 2006

Judge - Skip Stanbridge

Junior Puppy Dog:
  1st. Iaret's Trid2stopme - Michelle Eckman, Melissa Skillman, Latasha
							       Skillman
Canadian Bred Dog: 
  1st. Mankia's Mtunza - Lynn & Dennis Arrand
Bred By Exhibitor Dog: 
  1st. Itzyu Taarakian Roundabout - Jan Bruner
Open Dog: 
  1st. Klassic's Raisin Cane - Alma Flint
  2nd. Baruh's Timothy of Schaumburg - Pamela Sweeney
Winners Dog: Klassic's Raisin Cane
Reserve Winners Dog: Baruh's Timothy of Schaumburg
Junior Puppy Bitch: 
  1st. Baruh'n Schaumburgs Hoo's Hoo - Chris Cowie, Allsion Cowie
  2nd. Miloki's Mischief Maker - Valerie Rodger, David Wedge
  3rd. Baruh testament to Hoo - Linda Pence, Brad Phifer
  4th. Tagati's Joasabry Annie Oakley - Johanne Aubry Savoie, Nancy
								  Kneen
Bred By Exhibitor Bitch: 
  1st. Quercus select Incandescent - Andrea Walters, Tracy Leonard DVM
Open Bitch: 
  1st. Taji's Closing Bell At Quercus - A & T Walters, K.T. Campbell
  2nd. Baruh-Hoo Bouncer Hooverling - Linda Pence, John Donald
  3rd. Jerlin's Lunar Eclipse - Bethany Redo
  4th. Select Fitina Mtoto H-Crest - Christopher Hershey, Tracy Leonard
								    DVM
Winners Bitch: Taji's Closing Bell At Quercus
Reserve Winners Bitch: Baruh'n Schaumburgs Hoo's Hoo
Best of Breed: Ch. Schaumburgs Thats Amoire - Chris Cowie & Allison
								  Cowie
Best of Opposite Sex: Taji's Closing Bell At Quercus 
Best of Winners: Taji's Closing Bell At Quercus 
Best Puppy: Baruh'n Schaumburgs Hoo's Hoo 

All-Breed Show Results - Basenjis

Friday, June 30/06
  Judge: Enrique Filippine
Best of Breed: Ch. Schaumburg's Thats Amoire - Chris Cowie & Allison 
								   Cowie
Best of Opposite Sex: Jerlin's Lunar Eclipse - Bethany Redo
Best Puppy: Klassic's Toot Your Horn - Sue Kite and Jeff Gillespie
Winners Dog: Klassic's Toot Your Horn - Sue Kite and Jeff Gillespie
Reserve Winners Dog: Iaret's Cover Me - Michelle Eckman, Melissa 
						Skilman, Latasha Skilman
Winners Bitch: Jerlin's Lunar Eclipse - Beth Redo
Reserve Winners Bitch: Klassic's Yuara Hoot - Sue Kite and Jeff 
							       Gillespie
Best of Winners: Klassic's Toot Your Horn - Sue Kite and Jeff Gillespie
Sunday, July 2/06
  Judge: David Ojalvo
Best of Breed: Ch. Schaumburg's Thats Amoire - Chris Cowie & Allison 
								   Cowie
Best of Opposite Sex: Ch. Timar's Morning Mist of Relyn - Jean Martin
Best of Winners: Klassic's Yuara Hoot - Sue Kite and Jeff Gillespie
Best Puppy: Klassic's Yuara Hoot - Sue Kite and Jeff Gillespie
Winners Dog: Baruh's Timothy of Schaumburg - Pamela Sweeney
Reserve Winners Dog: Klassic's Toot Your Horn - Sue Kite and Jeff 
							       Gillespie
Winners Bitch: Klassic's Yuara Hoot - Sue Kite and Jeff Gillespie
Reserve Winners Bitch: Baruh'n Schaumburgs Hoo's Hoo - Chris Cowie 
							 & Allison Cowie
Monday, July 3/06
  Judge: Martin Doherty
Best of Breed: Schaumburg's Thats Amoire - Chris Cowie & Allison Cowie
Best of Opposite Sex: Klassic's Yuara Hoot - Sue Kite and Jeff Gillespie
Best of Winners: Klassic's Yuara Hoot - Sue Kite and Jeff Gillespie
Best Puppy: Klassic's Yuara Hoot - Sue Kite and Jeff Gillespie
Winners Dog: Doesil's Lil Golden Book - Michelle Eckman and Lisa Hogan
Reserve Winners Dog: Klassic's Toot Your Horn - Sue Kite and Jeff 
							       Gillespie
Winners Bitch: Klassic's Yuara Hoot - Sue Kite and Jeff Gillespie
Reserve Winners Bitch: Baruh'n Schaumburgs Hoo's Hoo - Chris Cowie 
							 & Allison Cowie
Please contact Lynn Arrand if you detect any errors or ommisions.
CONGRATULATIONS to all the winners!!

JUNIOR HANDLING July 2, 2006

 Judge: Wanda Pooley

JUNIOR NOVICE;
 1. Jarrod Tilton
 2. Nicole Allen

JUNIOR OPEN;
 1. Jordan Ashley
 2. Tony Phillips
 3. Mary Phillips

INTERMEDIATE NOVICE;
 1. Yvonne Eberhart

INTERMEDIATE OPEN;
 1. Nigel Phillips
 2. Peter Phillips
 3. Brianna Eckenstein

SENIOR NOVICE;
 1. Latasha Skilman

SENIOR OPEN;
 1. Celine Bosse

             	BEST OVERALL  -  Nigel Phillips
	Photo of Nigel Phillips with Ch. Mankia's Penye Kudumu Dalji 
by Alex Smith Photography.

Please contact Lynn Arrand if you detect any errors or ommisions.
CONGRATULATIONS to all the winners!!


CANDID SHOTS taken by Aaron Thomson of GROUP FIRST PHOTOGRAPHY
View, select, and order photos directly from his site.

Your Show Committee:

Chair: Rose Thomson (519) 250-8560
Trophies: Lynn Arrand (519) 735-2568
Auction: Dennis Arrand (519) 735-2568
Banquet: Chris Cowie (519) 638-5474
50/50: Rose Thomson (519) 250-8560
Hospitality: Carol McGrogan (519) 472-3644
Fun Night: Jennifer Roy (519) 697-3647
T-shirt orders: Rose Thomson (519) 250-8560



[ Home Page ] [ The Basenji ] [ The Club ] [ Links ] [ Photo Gallery ]
[ Breeder's Directory ] [ Newsletter ] [ Archives ]

Back To Top Back Home
Fight Spam! Click Here!, or Fight Spam! Click Here!, or Fight Spam! Click Here!, or
Fight Spam! Click Here!, or Fight Spam! Click Here!, or
Anti Spam Blocker - Help Fight Spam Email!, or Boycott Internet spam!